Tady je..

Meteorit (y) v Krkonoších ?! 

Ahoj,                                                                Krakonošovo tajemství

  občas se dostanu do Krkonoš, abych mohl obdivovat krásy naší přírody. Také letos jsem se opět ubytoval jak jinak než na Žižkové boudě, kde jsem již strávil 3 předchozí pobyty. Toto ubytování považuji za nejlepší, protože je vidět (přes údolí - Pec pod Sněžkou) přímo na Studniční horu a Sněžku. Také je to super výchozí bod pro tůry, kdy denně nachodím 20-25 km. Tolik k úvodu a mé historii v Krkonoších.

  Takže 7.7.2018 jsem na terase vychutnával ranní pohodu a výhled na Studniční horu a Sněžku. A jak se tak kochám krajinou, najednou se mi poskládá geometrický tvar - šestihran, kde bych ho až tak moc nečekal. Protože pokud je to pravda, mělo by být na každé druhé ceduli napsáno: "díváte se na kráter způsobený meteoritem". Což by byla senzační upoutávka a lákadlo k návštěvě Krkonoš. 

  

Díra po meteoritu ?

  pokud jde o vnitřní nepravidelnost vybrání (díry) tohoto šestihranu, tak zde může být faktor nepravidelnosti dopadajícího tělesa a různé tvrdosti podloží v místě dopadu.

  Zdá se (bližší průzkum může dělat jenom někdo s povolením), že na hraně tohoto šestiúhelníku je i lem (vytlačený okraj). A to je další silný argument pro tuto teorii.

Proč je dodnes vidět ?

  Na skalnatém podloží a vyšší nadmořské výšce stopy po dopadu zůstanou dlouho, protože se zde velmi pomalu vytváří "zemina" , která by postupně zahladila stopy dopadu. Dodnes je na mnoha místech vidět, jak místní smrky rostou na maličké vrstvě hlíny a hned pod tím je skála..

Ledovec a Krkonoše

  Uvádí se na informačních tabulích, že Krkonoše byly formovány ledovcem. Ale je tomu opravdu tak ? Obří důl - tvar (cca) "Účko" směřuje k jihu ! Vyhloubení postupujícím ledovcem ?! Tak to Účko by mělo mířit k severu, ne ? ( když ledovec "přišel" od severu )

"Šutry" v okolí

  Pod Studniční horou (v místě popisovaného kráteru) jsou k vidění tyto balvany a není jich málo.. Pokud můžu posoudit z vlastního pozorování, nikde jinde (na jih od Studniční hory) jsem je neviděl a tak je otázkou proč jsou právě pouze tady. Že by je posunul ledovec a zrovna jen tady ? Nebo jde o vymrštěný materiál při dopadu ?!  

Meteority.. ?

  Vždy jsem si říkal, proč mě tak ta příroda a hory v Krkonoších přitahují. Takže nejen již zmíněný šestihran, ale vždy mě uchvacoval i Obří důl a tato hlavní "jáma" mezi Studniční horou a Sněžkou spíše připomíná útvar vytvarovaný dopadem.. ( Úpská jáma ) Stačí se podívat na fotografii a je vidět, že celé plochy jsou jakoby otisknuty ve tvaru misky.

Bohužel počasí nebylo až tak slunečné, tak se to špatně fotilo.

Meteorit na 100%

  To nelze tvrdit. Ale znáte to, vypadá to jako X, chová se to jako X - asi to bude X ..

A jak je tomu jinde ?

Měsíc

  Dříve mě docela překvapilo, že dopadající krátery jsou často ve tvaru šestihranu a ne kruhu.. Nějaké příklady..

Zkoumat Měsíc můžete např.zde: https://lroc.sese.asu.edu/posts/298

Stále Vás šestihran nezaujal ?

A co třeba Saturn .. 

"Saturn patří mezi velké plynné obry."   https://cs.wikipedia.org/wiki/Saturn_(planeta)

Zkuste zadat do vyhledáváče (obrázky): "saturn severní pól"

  Co sakra dělá šestihran na pólu.. (netvrdím, že je to meteoritem.. :) ) 

 Jenom si představte tu velikost..

Článek / odstavec: Jak se hledá kráter?https://21stoleti.cz/2006/01/20/co-to-pada-z-kosmu/

"Povrchový kráter nebývá zcela pravidelný kruhový, ale spíše polygonální (mnohoúhelníkový), čtvercový či šestiúhelníkový a jeho hloubka je menší než jedna třetina jeho průměru. "


Mějte se

    Roman Vojtík


PS: 

Pokud využijete uvedené informace na těchto www stránkách,  uveďte autora a vložte www odkaz na tento zdroj.

* Žádný obrázek nebyl nijak graficky upravován.